slideshow3 DSC00243 kopie DSC00264 kopie DSC00237 kopie DSC00234 kopie DSC00194 kopie DSC00328 kopie DSC00266 kopie DSC00316 kopie
Podpora Občanů - politické hnutí Brandýs nad Labem Stará Boleslav Komunální volby 2014

O kotelnách reálně a bez emocí

O kotelnách reálně a bez emocí

Jako radní a zastupitelka tohoto města, která zvedla ruku pro zřízení akciové společnosti jako servisní organizace města, musím reagovat na kampaň, kterou se současný provozovatel jedné z kotelen snaží vnést nevraživost mezi obyvatele různých lokalit a uhájit svůj byznys.

V první řadě musím konstatovat, že Zastupitelstvo města na svém posledním jednání odsouhlasilo pouze vznik akciové společnosti. Nic jiného, nic navíc. O náplni činnosti této společnosti v současné době jednáme. Této problematice bude věnován rozsáhlý prostor v příštím vydání Městských listů. Nepopírám, že prvotním impulsem pro založení akciovky, byl neutěšený stav topných kanálů v obou lokalitách – tedy v sídlišti U nemocnice a v sídlišti U nádraží.  Centrální systém zásobování teplem se dotýká zhruba jedné čtvrtiny obyvatel tohoto města. Jako zastupitelé musíme stav tohoto systému naléhavě řešit. A nechceme ho řešit investicí ve prospěch soukromého subjektu s „úžasnou“ smlouvou, uzavřenou v den konání Ustavujícího zastupitelstva v listopadu 2014 na dobu 30 let.

Proto jsme ještě dávno před tím, než jsme došli k závěru založit servisní městskou organizaci, začali usilovně jednat se zástupci majitelů dotčených domů. Navíc zástupci domů ze sídliště U nádraží vyslovili jasnou nespokojenost se službami a cenami firmy pana Hořáka a připustili možný přechod jednotlivých domů na lokální způsob vytápění. Tím by se pro zbývající domy napojené na centrální systém výrazně zvýšila cena tepla. A to nemluvím o dopadu na životní prostředí.  Akciová společnost v rukou města by pro ně byla zárukou ceny a služeb s tím spojených a o vybudování lokálních zdrojů tepla by už neuvažovali.

Naše výpočty, kterými současný provozovatel jedné z kotelen operuje, jsou jen předběžné, ukazují možnou cestu. Je ovšem zarážející, jakým způsobem je prezentuje. Ještě jsme ani akciovku nezaložili, a už na jednání Zastupitelstva rozšířil dokument, ve kterém počítá s cenou za dodávané teplo výrazně nižší, než dosud účtoval. Jeho projev na Zastupitelstvu byl velmi emotivní. Pokud bych neznala danou problematiku, nabyla bych pocitu, že po celou dobu provozování kotelny dotuje její provoz z lásky k občanům s 3,5% mírou zisku, která mu sotva stačí na přežití.

Stále se ale točíme kolem cen za dodávané teplo. Náplň činnosti akciovky ještě nemáme, Zastupitelstvo dosud o ničem nerozhodlo, ještě nevíme, zda současný provozovatel nebude nakonec výhodným dodavatelem tepla, ještě není dokončená nová projektová dokumentace na propojení všech kotelen atd. Proto vidím postup pana Hořáka jako hysterický, nesolidní a poněkud za hranou slušnosti a odpovědnosti k občanům tohoto města. 

Miluše Zahrádková

Newsletter


 

 

samolepky Podpora web kopie