slideshow3 DSC00243 kopie DSC00264 kopie DSC00237 kopie DSC00234 kopie DSC00194 kopie DSC00328 kopie DSC00266 kopie DSC00316 kopie
Podpora Občanů - politické hnutí Brandýs nad Labem Stará Boleslav Komunální volby 2014

Lidé bez domova

Lidé bez domova

Problémy s „nepřizpůsobivými“ občany na území Staré Boleslavi

Také vám vadí přítomnost skupiny „zvláštních, alkoholem zmožených lidí“ buď v prostoru staroboleslavského náměstí, nebo v parčíku u boleslavské školy? Vězte, že nejste sami. Většinou nás napadne, proč nekoná městská policie? Také městské zastupitelstvo na posledních jednáních přijalo podněty z řad obyvatel o nevhodném chování některých „nepřizpůsobivých“ spoluobčanů.

Jenže řešení tohoto ožehavého problému není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Sotva se radnici podařilo vyřešit problém v Mělnické ulici zabezpečením neoprávněně užívaného domu, objevil se další problém před školou. Bydlím nedaleko školy a vím, že městská policie skutečně lokalitu několikrát denně monitoruje a znepříjemňuje „nepřizpůsobivým“ občanům život kontrolami. I pracovníci odboru sociálních věcí konají. Nabízí např. pomoc při řešení složitých životních situací včetně pomoci při shánění práce nezaměstnaným (v okresu s nejnižší nezaměstnaností v ČR to určitě nebude nemožné).

Jenže… Když oni o pomoc nestojí. Je náramně jednoduché pobírat sociální dávky (a většina jich dávky pobírá), využívat bezbřehé dobroty řádových sester, které poskytnou jídlo, čisté oblečení i možnost hygieny, celý den prosedět na lavičce a občas si „vypůjčit“ a zpeněžit něco, co jim nepatří. A protože jsou dospělí a většinou svéprávní, nemůžete je k čemukoli nutit.

Za první republiky existoval zákon o domovské obci, kam byli v případě problémů bezdomovci vykázáni. Takový zákon v současnosti nemáme. Proto nezbývá nic jiného než pravidelně kontrolovat takové lokality a osoby, které tam přežívají, okamžitě řešit jejich výskyt v neobydlených budovách.

Věřte mi, že se současné vedení radnice snaží všemi zákonnými prostředky problém s bezdomovci řešit. Jen to není úplně jednoduché…

 

Ve Staré Boleslavi dne 13. 8. 2015                                                              Míla Zahrádková

Newsletter


 

 

samolepky Podpora web kopie