slideshow3 DSC00243 kopie DSC00264 kopie DSC00237 kopie DSC00234 kopie DSC00194 kopie DSC00328 kopie DSC00266 kopie DSC00316 kopie
Podpora Občanů - politické hnutí Brandýs nad Labem Stará Boleslav Komunální volby 2014

Rozhovor s Jiřím Vojtou, místopředsedou politického hnutí Podpora občanů

Rozhovor s Jiřím Vojtou, místopředsedou politického hnutí Podpora občanů

kandidati neupravene pro retuse DSC2220Z jakého důvodu jste se rozhodl poprvé kandidovat v komunálních volbách?

Jedním z nich je skutečnost, že jsem na vlastní kůži zažil, jakým způsobem funguje samospráva v našem městě. Prvním šokem pro mě byla privatizace našich bytů. Cena, kterou město původně požadovalo, byla až okolo 15.000 Kč za m2. Cena likvidační pro 50 až 80 procent obyvatel našeho sídliště, kteří v tom období byli po padesátce a někteří i v důchodovém věku. A tak jsme založili občanské sdružení. Touto silou, bylo nás přes tisíc, jsme začali s radnicí vyjednávat. Byty se pak podařilo, koupili do 6 000 Kč za m2. Jistě, ani to nebylo málo, ale většina lidí to ustála. Ono však tenkrát nešlo jen o cenu. Město mělo představu prodat byty bytovým družstvům. Opět jsme to byli my - OS, kteří poukázali na chybné závěry města, které byly dokonce v rozporu se zákony ČR. A z dnešního hlediska? Ani domyslet, co družstevní vlastnictví přináší za problémy v souvislosti s novým Občanským zákoníkem. V souvislosti s privatizací bytů zůstává však stále nám občanům nezodpovězená otázka. Kam zmizely, nebo za co byly utraceny peníze z privatizace? Jde o částku vyšší než jeden roční rozpočet města.  Při vedení OS jsem si znovu uvědomil, že úspěch nikdy nedělá jednotlivec, ale lidé, kteří spolupracují s určitým cílem. Vlastně přesně tak jsem pracoval i jako velitel. Mimochodem OS funguje dodnes a je viditelné při hájení zájmu občanů tohoto dvojměstí.

Následovaly další kauzy. Privatizace nemocnice za 7,5 milionu, aby se v zápětí kupovaly zpět její pozemky za 35 milionů. To asi nemohlo být v pořádku, že? Další bonbónek byl Kaufland. Ten s otazníkem. „Copak by velká investiční společnost, která koupila pozemky pod nemocnicí, do toho šla, aniž by měla jistotu, že se na nich bude moci stavět?“  Vždyť museli vědět, že podle územního plánu se na nich nesmí postavit ani psí bouda. Musím se usmívat, když se dneska podívám, kdo všechno si přisvojuje zásluhu na tom, že na sídlišti Kaufland dnes nestojí. A byli to zase titíž lidé (OS), jejichž zásluhou a tím, že se velmi silně ozvali, donutili zastupitele alespoň částečně použít rozum. Nicméně není to zcela OK, proto částečně, Kaufland sice bude stát jinde, to je jisté, ale bohužel ne tam, kde by měl. To znamená ve Staré Boleslavi. 

Ověřil jsem si, že dokud člověk u toho dění není, tím myslím při rozhodování v zastupitelstvu, tak měnit ta někdy prapodivná rozhodnutí, či zámysly je velmi těžké. A to je také důvod, proč jsme založili naše hnutí. Ano, chceme u toho být a záleží jen na Vás, voličích, zda nám to umožníte. Zda nám uvěříte, že budeme hájit Vaše zájmy stejně vehementně a důsledně tak, jak jsme to dělali v minulosti, coby členové Občanského sdružení.

V poslední době se ve městě celá řada věcí vylepšila. Mosty, náměstí, nové silnice. Otázka je, za jakou cenu. Musela uzávěrka mostu opravdu tak dlouhá? Obyvatele našeho dvojměstí to stálo nejen spoustu peněz, ale především řadu jen těžko řešitelných problémů souvisejících s vybavováním běžných potřeb, v komunikaci s městským úřadem, návštěvou lékařem a tak dále.

Náměstí. Je skutečně moc hezké – až na tu dostavbu radnice – ale co tomu říkali živnostníci a podnikatelé? Pro mnohé z nich to bylo období, dá se říci téměř likvidační. A na to bychom také neměli zapomínat. 

Jsem toho názoru, že volič je ochoten prominout, když není úplně splněn deklarovaný program a to zejména jsou-li k tomu objektivní důvody, ale co však volič nepromine je, že se k němu vedení města chová nevšímavě, arogantně, nadřazeně a dokonce i neslušně.  Prostě mu dává najevo, že ho potřebuje jen v den voleb.

Chceme to dělat jinak. Být slušní, otevření a s voliči stále nejen komunikovat, ale brát v úvahu jejich názory a hájit jejich zájmy (nejen ty stranické!). Od toho tady přeci zastupitelstvo a starosta jsou!

Newsletter


 

 

samolepky Podpora web kopie